Środki czystości

Zachowanie odpowiedniego stanu miejsca pracy oraz maszyn wykorzystywanych w niej wchodzi w ramy przepisów bhp. Dlatego używane środki czystości powinny być sprawdzone oraz spełniać odpowiednie normy i wymogi. Używanie nieodpowiednich środków może doprowadzić do szybszego zużycia się sprzętu używanego przez pracownika o co za tym idzie do zagrożenia życia.

Hełmy ochronne są jednym z wymogów narzucanych w przepisach bhp na pracowników z wielu specjalizacji. Jednakże artykuły mówią jedno, a pracownicy często robią swoje, często narażając własne zdrowie. Argumentem większości pracowników nie noszących hełmów, a mających taki obowiązek jest szeroko rozumiana wygoda, a jest to bardzo błędne rozumowanie – chwila nieuwagi wystarczy, aby stracić życie, a co najmniej zdrowie.

Lekceważenie jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nakazu noszenia hełmów ochronnych niosło za sobą duże następstwa. Jednak opinia publiczna rzadko dowiadywała się o wypadkach, których powstania głównym powodem było łamanie przepisów bhp. Na szczęście od jakiegoś czasu można zaobserwować duże zmiany pod tym względem.

Wszędzie tam gdzie pracownikowi grozi podczas wykonywania swoich obowiązku uraz głowy przepisy nakazują stosowanie kasków ochronnych. Przepisy bhp są pod tym względem bardzo restrykcyjne, gdyż jak się domyślamy chodzi tutaj o życie pracownika. Ważną rolę w propagowaniu u pracowników stosowania kasków powinien odgrywać bezpośredni przełożony, który swoją postawą daje przykład innym pracownikom.

Niewiele osób określi środki czystości jako istotny aspekt zachowania przepisów bhp w pracy. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stoją one na równi z każdym innym czynnikiem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa pracownika. Dlatego nie należy marginalizować takich czynności jak konserwacja sprzętu używanego do pracy oraz zachowanie odpowiedniego stanu miejsca pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *