Rak jest jednym z największych zabójców na świecie, powodując około 10 milionów zgonów rocznie1. Jednak najnowsze odkrycia naukowe przynoszą nadzieję na skuteczniejsze metody leczenia i diagnozowania tej choroby.

  1. Terapia CAR-T: Jest to proces modyfikacji komórek immunologicznych pacjenta w celu zwalczania raka2. Ta metoda jest prawdziwym przełomem w immunoterapii2.
  2. Onkowirusy: To nowa metoda leczenia, która polega na wykorzystaniu wirusów do niszczenia komórek rakowych. Na przykład Imlygic jest stosowany do leczenia nieoperacyjnego czerniaka.
  3. Monoklonalne przeciwciała: Są to specjalnie zaprojektowane białka, które mogą rozpoznawać i wiązać się z konkretnymi celami na powierzchni komórek rakowych. Na przykład Trodelvy jest stosowany do leczenia przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi.
  4. Sekwencjonowanie DNA: Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge analizują DNA guzów rakowych u 12 000 pacjentów, co pozwala na identyfikację różnych mutacji, które mogły przyczynić się do rozwoju raka u każdej osoby.
  5. Precyzyjna onkologia: Polega na badaniu genetycznego składu i molekularnych cech guzów rakowych u poszczególnych pacjentów. Dzięki temu możliwe jest opracowanie spersonalizowanych terapii1.
  6. Sztuczna inteligencja (AI): W Indiach partnerzy Światowego Forum Ekonomicznego wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, do transformacji opieki onkologicznej.

Te odkrycia są dowodem na to, że nauka nieustannie poszukuje nowych i skuteczniejszych metod walki z rakiem. Każde z tych odkryć ma potencjał do zmiany oblicza onkologii i przyniesienia nadziei milionom pacjentów na całym świecie.